Майкл КрайтонВсім фанатам серіалу “Швидка допомога” напевно відоме ім’я Майкл Крайтон, але мало хто напевно знає, що “E.R.”, не єдиний шедевр який створила ця людина. Пропоную познайомитись з ним поблище.

Біографія

Ранні роки
Народився 23 жовтня 1942 року в Чикаго (штат Іллінойс), але виріс на околиці Нью-Йорка, у Росліні (на Лонг-Айленді). Отець Крайтона працював у журналі, мати – домогосподарка, в родині було ще троє дітей.

Навчався в середній школі Росліна, де завдяки своєму росту успішно грав у баскетбольній команді, а потім з 1960 року в престижному Гарвардському університеті в Кембриджі (штат Массачусетс) на філологічному факультеті. Однак його стиль постійно викликав нарікання у професорів та оцінки його зазвичай були невисокі. Одного разу в якості своєї роботи він представив одне з єсе Джорджа Орвелла. Професор за цю «працю» поставив Крайтону три з плюсом, і після цього майбутній письменник зрозумів, що Гарвардським мірки не для нього.

У 1964 році, після закінчення університету з середніми оцінками, він вирішує змінити область інтересів і зайнятися антропологією в Кембриджі (Великобританія). На цьому поприщі успіхи перевершили всі очікування, за успіхи в навчанні в 1965 році він був премійований річною поїздкою по Європі і Північній Африці. Повернувшись в США, Крайтон знову змінює область інтересів. На цей раз він має намір стати лікарем, у Гарвардській медичній школі в 1969 році захистив дисертацію з медицини, недовгий час пропрацював в інституті біологічних досліджень Джонас Солка в Ла-Холі (штат Каліфорнія), але приватну практику отримувати не став, так як стає професійним письменником .

Література
Свій перший твір – подорожні замальовки – Майкл Крайтон продав газеті «Нью-Йорк Таймс» в 14 років. Більш серйозно пробував писати на філологічному факультеті, а в середині 60-х, щоб оплатити навчання, почав писати поліцейські романи, публікувати під псевдонімами Джеффрі Хадсон (Jeffrey Hudson) і Джон Ланг (John Lange). Один з цих романів під назвою «У разі необхідності» завоював у 1968 році престижну премію письменників детективів «Едгар». А інша книга стає першою фантастичною книгою Крайтона: мається на увазі роман «Добірний засіб» (1968), що представляє собою класичний фантастичний детектив. Успіх же Штамп АндромедаКрайтону принесла перше, підписана власним ім’ям, книга – фантастичний роман «Штам” Андромеда “» (1969), який через два роки був екранізованим, а недавно було знято рімейк.

На початку 70-х років він переключається на кар’єру кіносценарист, а потім і режисера, і його п’ятий фільм під назвою «Світ Дикого Заходу» завойовує певний успіх.Світ Дикого Заходу У цій картині люди майбутнього проводять свою відпустку в гігантському парку на кшталт «Діснейленду», де відтворені всі минулі епохи, але замість людей – роботи. І ось один з ковбоїв-роботів виходить з ладу і починає полювання за людиною. Протистояння робота і людини і становить основний сюжет фільму. До того ж у цій стрічці Крайтон одним з перших використав оцифровки зображення для отримання спецефектів.

Парк юрського періодуАле всесвітню популярність Крайтон набув у 1993 році, коли на екранах з’явився блокбастер за романом «Парк юрського періоду». Ця екранізація прискорила читацький інтерес і до старих праць письменника, а сам «Парк» в 1993 році в США майже рік тримався в списках бестселерів, його загальний тираж в США наближається до 7 мільйонів примірників. У тому ж році Крайтон був визнаний самим популярним письменником США. На початок 1998 року він був четвертим в списку найбагатших діячів індустрії розваг (102 мільйона доларів). До теперішнього моменту тираж його книг по всьому світу перевищує 100 000 000 примірників.

Крім того, за сценарієм Майкла Крайтона був знятий один з найуспішніших американських телесеріалів «Швидка допомога», що одержав 14 премій «Еммі» – вищої нагороди в телебаченні. Крайтон був керівником фірми з виробництва програмного забезпечення «FilmTrack», а в кінці 90-х років став засновником компанії «Timeline Studios» з виробництва комп’ютерних ігор, заснованих на сюжетах власних романів. Сам письменник признавався, що майже два десятка років фанатично любив цей вид розваг, і це не могло не позначитися на його творчості.

Особисте життя
Жив у Санта-Моніці (штат Каліфорнія). Був тричі одружений: Джоан Редам (Joan Radam), Кеті Ст. Джонс (Kathy St. Johns)  і Анн-Марі Мартін (Anne-Marie Martin). Донька Тейлор народилася в 1988 році.

Виступав експертом в області комп’ютерів і автором однієї з перших науково-популярних книг по інформаційних технологіях «Електронне життя: Як думають комп’ютери» (1983), також був розробником комп’ютерних ігор «Амазонка» (Amazon, 1982) і «Стріла часу” Timeline “» (2000).

Колекціонувати твори сучасного мистецтва, написав серйозну монографію, присвячену провідному представнику поп-арту Джаспер Джонс. У 1988 році у Крайтона вийшов автобіографічний роман «Подорожі», в якому автор описав свої поїздки по світу: Бангкок, Малайзія, Пакистан, Кіліманджаро, Ямайка, Нова Гвінея. Крім цього він постійно публікував статті про науку в різних журналах і альманахах.

Крайтон експериментував в екстрасенсориці, брав участь у спіритичних сеанси, спостерігав ауру людини, намагався згинати металеві ложки і навіть проводив сеанси вигнання нечистої сили. У 2000 році його ім’ям названо відкритий у палеонтології новий вид анкілозавра «Bienosaurus crichtoni», а три роки потому, в 2003-му – броненосних динозавр «Crichtonsaurus bohlini».

Майкл Крайтон помер від раку в Лос-Анджелесі 4 листопада 2008 року.

Висловлювання про Крайтона
Стівен Спілберг

 “Розмір таланту Майкла зіставимий з розмірами його динозаврів в Парку юрського періоду. Він був найбільшим в змішаних науках і з великими театралізованим концепціями, які дозволяли динозаврам знову пройтися по цій землі. Майкл був доброю душею, висловлює свою яскраву сторону в романах. Немає нікого, хто б міг зайняти його місце коли-небудь. “ – Режисер і продюсер фільмів Стівен Спілберг

Джон Веллс (John Wells)

 “Майкл Крайтон був екстроорденарною людиною. Яскравий, забавний, эрудированный, граційний і завжди багато думающий. Жоден ланч з Майклом НЕ тривав менше трьох годин і жоден предмет не був занадто прозаічним, щоб не зачепити його інтерес. Проблеми підлог, медичні та наукові питання, антропологія, археологія, економіка, астрономія, квантова фізика і молекулярна біологія завжди були звичайними темами для обговорення. “ – «Швидка допомога», виконавчий продюсер Джон Веллс

“Людина Епохи відродження сьогоднішнього дня. Він був фізиком, письменником, режисером, і продюсером – мало людей робили стільки речей так добре як він. Як творець і продюсер «Швидкої допомоги», він допоміг змінити зовнішній вигляд телевізійної драми.” – NBC, президент Джефф Зуккер

Рей Бредбері (Ray Douglas Bradbury)

“Він був гарною людиною, і помер занадто молодим … Занадто молодим …” – Рей Бредбері

Ентоні Едвардс

“Майкл Крайтон був першовідкривачем «Швидкої допомоги». Він поклав в основу «Швидкої допомоги» події з власного життя, так як він був молодим лікарем. Майкл завжди пишався фактом того, що він винайшов что-то це і випустив у світ. Він був засновником всього цього. Нам буде його не вистачати. ” – зірка «Швидкої допомоги» Ентоні Едвардс

Офіційний сайт письменника – http://www.michaelcrichton.com/